Eksterne forvaltere

En væsentlig andel af både aktie- og obligationsinvesteringerne forvaltes af en række eksterne forvaltere. 

Tabellen nedenfor indeholder en oversigt over PensionDanmarks eksterne porteføljeforvaltere samt investeringer i kredit- og infrastruktur fonde.

Eksterne forvaltere

Aktieforvaltere Type  Website 
     
Carnegie Asset Management Global www.carnegieam.dk/
Baillie Gifford Global www.bailliegifford.com
Nordea Investment
Management
Global www.nordea.com/im
Duet Afrikanske aktier www.duetgroup.net
Morgan Stanley Global www.morganstanley.com/im
     
Kreditforvaltere Type Website
DCI US High Yield www.dci.com
State Street Global Advisors US High Yield www.statestreet.com
Nomura Corporate Research and Asset Management US High Yield www.nomura.com/ncram
Morgan Stanley US High Yield www.morganstanley.com/im
Capital Four European High Yield www.capital-four.com
Blackrock European High Yield www.blackrock.com
Nordea Investment Management European Financial Debt www.nordea.com
BankInvest Emerging Market Debt www.bankinvest.dk
Colchester Global Investors Emerging Market Debt www.colchesterglobal.com
Credit Suisse Asset Management Senior Bank Debt www.credit-suisse.com
Lazard Asset Management Emerging Market Debt www.lazardnet.com
Symphony Senior Bank Debt www.symphonyasset.com
Oak Hill Advisors Senior Bank Debt www.oakhilladvisors.com

Kreditfonde

Forvalter Type Website
Goldman Sachs Mezzanine Partners V. Mezzanine www.goldmansachs.com
Park Square Mezzanine www.parksquarecapital.com
Lone Star Distressed Debt www.lonestarfunds.com
Barings Leveraged Credit www.barings.com
Tetragon Financial Management Leveraged Credit www.tetragoninv.com
AQR Global / Cross Assets www.aqr.com
Nordea Asset Management Global / Cross Assets www.nordea.com/im

Ejendomsfonde

Forvalter Type Website
Rock Spring UK value fund UK real estate www.rockspringpim.com

Landbrugsfonde

Forvalter Type Website
Silverstreet Capital Sub Saharan Africa www.silverstreetcapital.com